Ahşap, Genel

Kontrplak (Plywood) Nedir ?

Kontrplak (Plywood) Nedir – Kısaca,  huş , kayın, kavak gibi ağaçların kütük haline getirilmesi sonrasında bunların düzgün olanlarının seçilip soyularak belirli ebatlar da katmanlı olarak panel haline getirilmesidir.

İnce tabakalar, yatay eksenleri boyunca döndürülerek ahşap kütüklerden soyulur.

Bu işlemden elde edilen kaplama tabakaları istenen boyutlara kesilir, kurutulur, yapıştırılır, birbirine yapıştırılır ve daha sonra 140 ° C’de (284 ° F) ve 1.9 MPa’da (280 psi)  preslenir. Böylece kontraplak paneli oluşturulur.

Kontrplak  (su kontrası) derecesine bağlı olarak, görsel olarak hoş iç ahşap parçaları için pürüzsüz ve kullanışlı olabilir veya olmayabilir. Bazı kontrplak sınıfları lekelidir. Kalitesine göre mükemmel yüzey ve kenarları hış gözüken çeşitleri mevcuttur.

Pleymut olarak da bilinmektedir. İngilizce Plywood kelimesinin karşılığıdır.

Kontrplak Sınıfları

 BB/BB BB/CP  BB/C  CP/CP  CP/C C Üstteki ibareler kalite sınıflarını belirler. Gerçek görünüm için ilgili ürün sayfasından bakabilirsiniz.

Kontrplak, Suntalam, MDF (orta yoğunluklu lif levha), HDF (yüksek yoğunluklu lif levha), blok ve yonga levhalarından farklıdır. Diğerleri ucuz malzemeler olup dayanıklılığı kontraplak çeşitlerine göre kıyas edilemez.

En sık kullanılan kontraplaklarda dayanım ve ağırlıklarına göre sıralarsak.

Dayanım/Sertlik olarak Huş en sağlam ve sert olmak üzere çam kontrası takip eder ve en yumuşak ve işlenebilir olanı kavak kontraplaktır.

Ağırlık olarak Huş Kontrası en ağırken kavak ve çam kontraları yaklaşık olarak aynı ağırlıklara sahiptir.

Kontrplak (Plywood) Nedir

Kontrplak Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanım sahası açısından ilk akla gelen sektör inşaattır. Ancak daha geniş bir kullanım alanı var.

  • Mobilya,
  • Dekorasyon,
  • Otomotiv,
  • İnşaat,
  • Tekne,
  • Çatı kaplama,
  • Zemin,
  • İç bölme kaplama,
  • İskele, ambalaj
  • Oyuncak & Hobi

Ve onlarca sektör için de çok önemli bir ürünü ifade ediyor.

MDF mi Huş Kontrplak mı ?

Kontrplak (Plywood) Nedir

Kontrplak (Plywood) Nedir

Kontrplak (Plywood) Nedir

MDF,  kontrplak kadar sert değildir ve kabaca işlendiğinde kolayca zarar görebilir. Kontrplak ne sert ne yumuşak bri ahşapdır. Esneme yapar ve belli bir dereceye kadar bükülebilir. Örneğin, MDF raf için kullanıldığında, sarkmayı önlemek için alt destek gerekir. Su kontrasında destek gerekmez. Kontraplak nedir?

Kontrplakın çapraz taneleri, genleşmeyi ve büzülmeyi azaltarak boyutsal dengeyi geliştirir. Bu, panellerin her iki yönde de tutarlı olmasını sağlar. Tek sayıda yaprak aynı zamanda eğrilmeyi de azaltır. Kontrplakın bir başka avantajı aşırı soğukun boyutlarını veya gücünü etkilememesidir.

Kontrplak İşlenebilirliği

MDF’nin kenarında bir vidayı sürerken, yumuşak doku kolayca ayrılır. Havşa matkap ucu kullanılmadığında, vidanın başı batmadan önce takılabilir veya talaşları itebilir. Tersine, kontrplakın çapraz olarak ayrılması kenarlarında çivilenirken bölünme eğilimini hafifçe azaltır. Plywood çivi tutar. Dağılmaz yapmaz.

MDF, uygun fiyatlı, alt uç mobilya parçalarında yaygın olarak kullanılır.
MDF’nin yönsüz tane yapısı nedeniyle, parçalama veya parçalama yapmadan kesme, işleme ve delme için idealdir. Knot yokluğu bitirmeyi kolaylaştırır.

MDF’nin pürüzsüz yüzeyi, boyanacak basit iç tasarım parçaları için ideal hale getirirken, kontrplak, daha güçlü olması gereken parçalara biraz dayanıklılık katar. Her ikisi de tecrübeli Kendin Yap Projelerinin kullanımı için nispeten kolay olabilir, ucuz ve uygun fiyatlı mobilya ürünlerinde bulunur. Örneğin, hem MDF hem de kontrplak, yanı sıra yönlendirilmiş şerit levha (OSB), çoğu mobilya parçalarında sıklıkla bulunur.

Kontraplaktan faydalanarak dayanıklı ve uzun ömürlü olarak üretilen pek çok ürünümüzü incelemek ve satın almak için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

BeHaMu’s teknik ve tasarım ekibi siz değerli müşterilerimize en kaliteli ürünleri üretmek, çocuklarımızın sağlıklı materyallerle temas etmesi için gerekli bütün tedbirleri alarak üretim yapmaktadır. Muadili ürün olarak nitelendirilen pek çok ürün sentetik maddeler kullanılarak üretilir veya boyanmaktadır. BeHaMu’s ailesi olarak, ürün geliştirme aşamasında fiyat odaklı değil kalite ve sağlık odaklı düşünmekteyiz. En büyük maksadımız müşteri memnuniyeti ve uzun ömürlü/sağlıklı ürünler üretmek.

Diğer platformlardaki mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Mağazamızdaki diğer ürünlere göz atmak için tıklayınız.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir